پایگاه مقاومت بسیج انصار
 
یکشنبه 05 خرداد 1398 -

رای به سایت :
342
محبوب
صفحه نخست ›› عکس خبری ›› حوزه 136 منصورین ›› پایگاه مقاومت بسیج انصار
3
محبوب  
رای به خبر :
در بین تمام جوامع، جامعه ای درست است که بر اساس دستورات اسلام اداره شود
دکتر عزیزی:

در بین تمام جوامع، جامعه ای درست است که بر اساس دستورات اسلام اداره شود

عزیزی گفت: در بین تمام جوامع، جامعه ای درست است که بر اساس دستورات اسلام اداره شود. جواب درست در تمام شئون انسانی، سیاسی، اجتماعی و ... آن جوابی است که از اسلام ناب استخراج شود.
calendar
تاریخ : 1396/11/05 - 15:01

به گزارش قسم از پایگاه مقاومت بسیج انصار  حوزه 136 منصورین  ناحیه مقاومت بسیج جماران ، اردوی آموزشی ۳ روزه طرح شهید بهنام محمدی با تدریس اساتید مختلف و با طرح درس های متنوع از ۳ بهمن تا ۶ بهمن اجرا می شود. استاد شاه محمدی پور، در کارگاه روانشناسی نوجوان که برای مربیان جوان تازه کار برگزار شد ، در مورد مسائل روانشناسی بلوغ و راه های تعامل با نوجوان سخن گفت. وی در مورد طرز رفتار درست با شخصیت در حال تغییر نوجوان گفت:« احساسات نوجوان بسیار متغیر است و دچار احساسات شدید غم و شادی می شود. باید به نوجوان بها داد و برای او ارزش قائل شد. باید برای نوجوان مسئولیت تعریف کنیم و مغر او را به تفکر واداریم. او باید تغذیه فکری داشته باشد و احساس کند مهم است.

نوجوانی که در دوران بلوغ تحت تربیت درست قرار نگیرد، عصبی و ناراضی ست. » دیگر استاد این دوره، استاد عزیزی در مورد مسائل پایه ای و مسائل روز انقلاب اسلامی‌سخنرانی کرد. وی در مباحث کلی زیر مباحث مفیدی ارائه نمود. ۱. فلسفه سیاست. ۲. سیاست گزاری عمومی. ۳. ولایت فقیه، ۴.جمهوری اسلامی.۵.سیاست خارجی و روابط بین الملل ۶. روش تحلیل سیاسی ۷. جریان شناسی سیاسی، فرهنگی،فکری.

دکتر عزیزی در مورد این مباحث کتاب های زیر را به مربیان معرفی کرد: ۱.عنوان: مقدمه ای بر جهان بینی اسلامی، نویسنده: شهید مطهری ۲. عنوان: حیات معقول، نویسنده: آیت الله مرحوم علامه جعفری ۳. عنوان: نیاز بشر به دین، نویسنده: آیت الله جوادی آملی ۴. عنوان: اسلام و سکولاریسم، نویسنده: آیت الله جوادی آملی ۵. عنوان: ولایت فقیه به زبان ساده ،نویسنده: جواد محدثی ۶. عنوان: ولایت فقیه، نویسنده: دکتر علی جوان آراسته ۷. عنوان: ولاها و ولایت ها، نویسنده: شهید مطهری دکتر عزیزی در پاسخ به سوالات فلسفه سیاست یک جواب کلی و کامل به شرح ذیل ارائه کرد:« جواب درست آن جوابی است که از اسلام ناب استخراج می شود. به اعتقاد ما جامعه ای درست است که بر اساس دستورات اسلام اداره شود.

مثلا دستور اسلام بر حجاب زن است. غربی ها ادعا کردند با برداشتن حجاب، تجاوز به عنف از بین می رود. اما میزان تجاوز به عنف با برداشتن حجاب در غرب نه تنها کم نشد، بلکه چند برابر شده است و مشکلات متعدد دیگر هم جامعه آنان را در اثر برداشتن حجاب گریبان گیر شده است. اگر با برداشتن حجاب مشکل ها حل می شد، دیگر نباید قاچاق انسان برای بهره کشی جنسی در غرب به این آمار تکان دهنده می رسید. » وی در بخشی دیگر از سخنان خود در مورد اصل ولایت و حکومت و زعامت سخن گفت .

او در مورد دسته بندی انواع حکومت در کل دنیا گفت:«حکومت در کل دنیا به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود: ۱.حکومت الله،۲. حکومت طاغوت. طاغوت انواع مختلف دارد. از جمله دموکراتیک و لیبرال و پادشاهی و ... . هر آنچه که خداوند دستور به عدم اطاعت او داده است، از منظر دینی طاغوت است.

در حکومت الله اولین کسی که خداوند دستور به تبعیت از او داده است، پیامبر است. حق حکومت از جانب خداست. و امام نیز از جانب خداوند حکومت می کند . حق حکومت حق امام است. اما اگر مردم از امام پشتیبانی نکنند، از موهبت حکومت حق محروم می شوند. مثل بیست و پنج سالی که امام علی ع خانه نشین شدند. حکومت الهی موهبت و نعمتی ست که انسان ها باید خودشان برای حفظ آن حمایت و جانفشانی کنند. » وی در مورد حق حکومت در زمان‌ غیبت امام معصوم و ولایت فقیه مطالب زیر را گفت:« امام علی ع در زمان حکومت خود، بخش های وسیعی را تحت زعامت خود داشتند .

ایشان برای قسمت های مختلف حکومت خود ، حاکمانی را مشخص کرده بودند که به آنان نسل خاص می گفتند.اطاعت از حاکمانی که امام علی ع برای هر قسمت حکومت خود تعیین کرده بودند، بر مردم آنجا واجب بود‌ زیرا آنان از طرف امام معصوم منصوب شده بودند. عده ای به امام نامه نوشتند و گفتند ما از این شخص تبعیت نمی کنیم. خودتان بیایید تا ما از خود شما تبعیت کنیم. امام فرمود: شما مردم احمقی هستید. اگر من بخواهم تمام امور را خودم انجام دهم، نمی توانم به امور اصلی برسم. امام در این شرایط، حاکم را از طریق تعیین شخصیتی خاص تعیین کردند. اما در شرایط دیگری هست که امام معصوم، حاکم منصوب از جانب خویش را نه از طریق معرفی شخصی خاص، بلکه از طریق بیان ویژگی ها و شرایط، نصب می کند. مانند شرایط غیبت امام معصوم.

امام‌ یازدهم ما خصوصیات حاکمی را که باید در زمان غیبت امام معصوم از او تبعیت کرد تبیین کردند و نائب عام امام معصوم را از این طریق منصوب به زعامت نمودند. ولایت فقیه جامع الشرایط همان کسی ست که امام معصوم تبعیت از او را در زمان غیبت امام معصوم مقرر نمودند. پس ولی فقیه همان جانشین امام معصوم از طریق نصب عام است و همه اختیارات حکومتی امام را دارد مگر مواردی که امام معصوم بر اساس علم لدنی و عصمت خود حکم می کردند. مثل جهاد ابتدائی.»

دیگر سخنران این جلسه، دکتر غلامی در مورد حیا و حجاب و عفاف و آثار مثبت حجاب بر فرد و جامعه سخن گفت. دکتر غلامی در مورد این مسائل مهم اجتماعی گفت:« حجاب زن موجب آرامش جامعه است. در جامعه ای که حجاب نباشد، همه آسیب می بینند .

همه زن ها و همه مردها . ارزش زن به تقوا و انسانیت اوست. حجاب زن باعث حفظ ارزش و احترام و کرامت زن می شود‌. حجاب باعث حفظ استحکام خانواده و استواری اجتماع می شود. »

وی در بخش دیگر سخنانش در مورد اهمیت روشنگری گفت:« مبانی انقلاب اسلامی به طور مستدل باید برای مردم روشنگری شود.باید شبهاتی که دشمن ایجاد می کند، با روشنگری ما زدوده شود و ما بتوانیم با استدلال و دلائل قوی ، مبانی اسلام را تشریح کنیم. »


انتهای پیام /
کدخبرنگار: 13752مطالب مرتبط